W tym roku ruszyła pierwsza i mam nadzieję że nie ostatnia edycja Milejowskiego Koncentratu smaków.
Chcieliśmy utworzyć imprezę, która będzie identyfikowała Gminę Milejów poza jej granicami. Aby ukazywała i promowała atuty tego regionu, który jest największym regionem upraw pomidora w Polsce. W Gminie Milejów uprawia się również wiele innych warzyw i owoców. W związku z tym słowo KONCENTRAT jest tu wieloznaczne. Wiąże się nierozerwalnie z jeszcze jednym elementem historii tego regionu – tradycją przetwórstwa owoców i warzyw. Ponadto dzięki pierwszym zakładom przetwórstwa owocowo-warzywnego pół wieku temu zaistniała w Milejowie kultura . To dzięki ówczesnym dyrektorom którzy zainicjowali powstanie Międzyzakładowego Domu Kultury do dziś możemy podtrzymywać i rozwijać tradycje, historię i kulturę.

Naszą nową inicjatywą była również loteria Wek za Wek, a do wzięcia w niej udziału zaprosiliśmy mieszkańców gminy. Loteria miała na celu podtrzymywanie tradycji przetwórstwa i wymianę doświadczeń. Walory domowych przetworów docenia każdy, w związku z tym znalazły się na niej marynaty, kiszonki, dżemy i kompoty. Można było własny słoik wymienić na inny przez siebie wylosowany. Nie ma to jak domowe przetwory, dobre na wszystko, ukryte w spiżarniach smaki i zapachy lata, które możemy smakować podczas zimy.

Poza nowymi inicjatywami odbył się tradycyjny obrzęd dzielenia chlebem poprzedzony Mszą Św. oraz korowodem dożynkowym. W korowodzie uczestniczyli przedstawiciele władz województwa lubelskiego, Powiatu Łęczyńskiego i Gminy Milejów, reprezentacje sołectw gminnych z pięknymi wieńcami, uosabiającymi wszystkie zebrane plony i urodzaj. Maszerowały również Poczty Sztandarowe Honorowych Dawców Krwi i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz rolnicy i mieszkańcy gminy. Podniosłości części oficjalnej dożynek gminnych swym występem nadała Milejowska Orkiestra Dęta oraz jedyny w powiecie zespół, który śpiewa od wielu lat zgodnie z tradycją ludową, a capella, bez instrumentów –zespół Jaszczowianki. Jest to wyjątkowa wartość tego zespołu doceniana na wielu festiwalach i przeglądach. W tekstach swych pieśni kultywują kulturę ludową poprzez przypominanie obrzędów, zwyczajów i tradycji, sięgając do naszych korzeni rodzinnych, ludowych i patriotycznych. W tym roku Panie wystąpiły ze swym tradycyjnym ludowym repertuarem w Żółkiewce na eliminacjach do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz godnie reprezentowały Gminę Milejów na tegorocznych Dożynkach Powiatowych w Cycowie.

W drugiej części artystyczno – rozrywkowej odbyły się występy zespołów GOK, Zapłocian, 40 Plus oraz Milejowskiej Kapeli Ludowej. Wystąpili również podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Milejowie z utworami muzycznymi w wykonaniu Macieja Kosteckiego i recytatorskim w wykonaniu Kamila Janiuka. Odbyły się warsztaty wicia wianków, prowadzone przez Grupę Kobiet Inicjatywnych z Łęcznej można było też na pamiątkę wykonać sobie zdjęcie w dożynkowej scenografii w zaaranżowanej Foto-Szopie.

Stowarzyszenie Turystyki Aktywnej nad Wieprzem również przygotowało dla mieszkańców atrakcję w postaci potrawy dożynkowej – zupy pomidorowej oraz strefy wypoczynku i rekreacji.

Jak co roku odbył się kolejny Piknik Sołtysów, którego pomysłodawcą było Stowarzyszenie Forum Kobiet Gminy Milejów. Po barwnych i pozytywnie zaskakujących swą pracochłonnością i atrakcyjnością prezentacjach został wybrany Sołtys Roku oraz Sołtyska Roku 2016. Sołtysi mieli za zadanie przygotować ciekawe stoiska sołeckie i zaprezentować wyjątkowość danego sołectwa w oryginalny sposób. Dodatkowo przed sceną zostały wyeksponowane taczki Sołtysa, które zawierały kwintesencję całego sołectwa.

Dla bardziej dojrzałej części publiczności niezwykłą gratką był sentymentalny koncert zespołu Trzy Korony 2000, reaktywowanego w 2005r. wykonującego piosenki Krzysztofa Klęczona. Młodsza część publiczności z entuzjazmem przyjęła występ zespołów disco Mario Bischina i formacji Łobuzy.

Po zmroku mieszkańcy mieli przyjemność uczestniczyć w pokazie tańca z ogniem w wykonaniu Grodu Słowiańskiego w Wólce Bieleckiej, w ramach oryginalnej prezentacji sołectwa Białka.

Pierwszy Milejowski Koncentrat Smaków zakończyła zabawa taneczna z zespołem Solid Band.

Dziękujemy wszystkim którzy pomogli nam w przygotowaniu uroczystości.

Jesteśmy mile zaskoczeni otwartością mieszkańców i instytucji, które z własnej inicjatywy proponowali nam pomoc rzeczową, finansową, podarowując owoce warzywa i kwiaty oraz pracę własnych rąk jak też pomagając w transporcie ławek, stołów i elementów dekoracyjnych.