Relacje z wydarzeń

X Wojewódzki Konkurs Zespołów Tanecznych

X Wojewódzki Konkurs Zespołów TanecznychZ przyjemnością informujemy, że nasze ekipy taneczne dzisiaj ponownie pokazały, że może być jeszcze lepiej! Na X WOJEWÓDZKIM KONKURSIE ZESPOŁÓW TANECZNYCH o Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego wywalczyliśmy aż trzy pierwsze miejsca w trzech kategoriach wiekowych! W kategorii...

Kolejny w tym roku program, którego Gminny Ośrodek Kultury został beneficjentem to Kultura Interwencje 2020, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury. W ramach programu GOK zrealizuje zadanie pn. Nasza kultura – nasze dziedzictwo. Będzie ono polegało na realizacji wakacyjnych warsztatów folklorystycznych, które zakończą się widowiskiem Wigilii św. Andrzeja – Jędrzejki. Do udziału w warsztatach zaprosimy Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Mały Milejów  (I i II grupę) oraz chętne dzieci, młodzież i dorosłych, dostosowując liczbę osób do obowiązującego reżimu sanitarnego. Powstałe widowisko zostanie zarejestrowane na cyfrowym nośniku z przeznaczeniem do celów edukacyjnych jak też zostanie udostępnione online dla szerokiej publiczności. Jeśli warunki pozwolą widowisko zostanie zaprezentowane również stacjonarnie publiczności w Sali widowiskowej naszego ośrodka. Powstanie również wystawa fotograficzna dokumentująca przebieg elementów zadania.

Wierzymy, że mimo ograniczeń spowodowanych pandemią planowane zadania przebiegną pomyślnie i będą cieszyć zarówno uczestników jak i publiczność.

http://www.gok-milejow.pl/images/artykuly/2020/nasza_kulturam.jpg

Ubrani w tradycje

Mimo iż rok 2020 przyniósł nieoczekiwane zagrożenie i wiele zmian, do których musimy się przystosować,  w Gminnym Ośrodku Kultury podejmujemy liczne działania, w których staramy się o dodatkowe środki na rozwój lokalnej kultury. Miło nam poinformować Państwa, że GOK znalazł się w gronie beneficjentów programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2020, w ramach którego będzie realizował zadanie pod nazwą Ubrani w tradycje.

Kwota dofinansowania zadania to 34.000,00 zł. Zadanie będzie polegało na wzmocnieniu kultywowania tradycji i obrzędów ludowych poprzez uszycie brakujących strojów ludowych obowiązujących na terenie Lubelszczyzny dla dziecięcego zespołu folklorystycznego Mały Milejów oraz ludowego zespołu śpiewaczego Jaszczowianki. Łącznie nowe stroje lub elementy strojów otrzyma 27 członków.

Tradycyjne stroje ludowe w działalności obydwu zespołów będą ważnym elementem „ubrania tradycji”, identyfikacji i poczucia tożsamości lokalnej i narodowej. Dla dzieci i młodzieży będą magnesem, zachętą do poznawania i przybliżania publiczności ciekawych obyczajów i bogatej tradycji.
Wakacyjne miesiące w GOK upłynęły przy dźwiękach nut przywołujących w pamięci starszych osób lata dzieciństwa, dzieciom zaś przybliżyły tradycje i zwyczaje lokalnej kultury dzięki realizacji zadania pn. Wakacyjna Akademia Folkloru. Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie zastał beneficjentem programu EtnoPolska 2019 realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, do którego wpłynęło aż 715 wniosków z czego 251 otrzymało dofinansowanie w tym nasza instytucja.

W ramach programu EtnoPolska 2019 przez ponad dwa miesiące realizowaliśmy cykl działań interdyscyplinarnych będących elementami zadania pn. Wakacyjna Akademia Folkloru.

Mieliśmy pewne obawy czy znajdziemy uczestników naszych warsztatów w wakacje, i ku naszemu zaskoczeniu okazało się że jest całkiem spora grupa chętnych i zdyscyplinowanych dzieci aby wziąć udział w nowej wakacyjnej przygodzie.

Nasze działania rozpoczęliśmy podczas Nocy Świętojańskiej realizując Konkurs na piosenkę i przyśpiewkę ludową skierowany do dzieci i młodzieży i tym samym ruszyliśmy z promocją zadania zapraszając wszystkich chętnych do udziału w Wakacyjnej Akademii Folkloru.

Odbyło się 12 intensywnych spotkań warsztatowych podczas których dzieci i młodzież poprzez taniec i zabawę poznawały tradycje i zwyczaje żniwowania oraz dożynek. Były to bloki warsztatowe łączące zajęcia wokalne, tańca ludowego i teatru obrzędowego, w których uczestniczyło 38 młodych ludzi chcących poznawać rodzimą kulturę ludową. Odbyły się również szkolenia dla instruktorów GOK, którzy będą mogli kontynuować pracę z nowo powstałą grupą.

Odbyły się 2 wycieczki do Muzeum Wsi Lubelskiej, które pobudziły do refleksji i zadumy. Obecność dzieci w skansenie podczas organizowanych wydarzeń Żniwowania oraz Święta Lnu uświadomiła im istnienie zwyczajów dawnej polskiej wsi, niektórym zupełnie nieznane lub zapomniane, uzmysłowiła sposób życia w harmonii z naturą, który przemija bezpowrotnie. Dodatkową niespodzianką dla dzieci była sesja fotograficzna w ludowych strojach w scenerii muzeum.

Kolejnym elementem będącym podsumowaniem intensywnych warsztatów było widowisko Dożynki Milejowskie, zrealizowane podczas imprezy plenerowej Milejowski Koncentrat Smaków – Dożynki Gminne 2019, wystawione dla szerokiego grona odbiorców. Udało się również dodatkowo gościć z widowiskiem podczas Dożynek Powiatu Łęczyńskiego w ramach prezentacji artystycznej Gminy Milejów.

27 września odbyło się uroczyste podsumowanie całego zadania, podczas którego odbył się wernisaż wystawy fotograficznej dokumentującej przebieg zadania. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy ukończenia Wakacyjnej Akademii Folkloru a całość zakończył słodki poczęstunek.

Dziękujemy za wasz liczny udział w Wakacyjnej Akademii Folkloru. Dziękujemy serdecznie rodzicom za wsparcie i motywowanie dzieci do działań na rzecz własnego rozwoju oraz lokalnej kultury.

Do realizacji zadania dołączyły również dorosłe zespoły wokalne GOK, podczas warsztatów dzieliły się swoim doświadczeniem i były elementem integracji międzypokoleniowej. Dzięki udziałowi w zadaniu widowisko było pełne, naturalne i mogło prawdziwie odzwierciedlić obrzęd żniwowania i dożynek. Dziękujemy serdecznie członkom zespołów oraz ich opiekunom za dopełnienie warstwy muzycznej trzydziestoma dojrzałymi głosami oraz grę aktorską.

Głównym celem zadania było założenie Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego, który będzie działał pod skrzydłami GOK oraz kultywował lokalne tradycje i zwyczaje ludowe. Planujemy kontynuację zajęć, które rozpoczną się od 10 października w dwóch grupach wiekowych i wpiszą w ramowy program zajęć edukacji kulturalnej GOK.


Przebieg projektu, zdjęcia z sesji i z podsumowania dostępne na naszej stronie pod następującymi linkami:

Galeria: Przebieg projektu
Galeria: Sesja zdjęciowa na potrzeby wystawy
Galeria: Podsumowanie projektu i otwarcie wystawy
sns stopka


Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie w miesiącach wakacyjnych będzie realizował zadanie pn. Wakacyjna Akademia Folkloru w Milejowie dofinansowane z Narodowego Centrum Kultury     w ramach programu EtnoPolska 2019.

Celem zadania jest utworzenie w Gminnym Ośrodku Kultury w Milejowie dziecięcego zespołu folklorystycznego. W miesiącach lipcu i sierpniu zostanie przeprowadzony cykl warsztatów tańca ludowego, teatru obrzędowego oraz śpiewu ludowego, w ramach Wakacyjnej Akademii Folkloru w Milejowie dla grupy dzieci i młodzieży. Nabór do grupy został przeprowadzony podczas Konkursu na Piosenkę i Przyśpiewkę Ludową organizowanego przez GOK, w ramach imprezy Noc Świętojańska w dniu 29 czerwca 2019 r. Elementem wzmacniającym wartości edukacyjne zadania będą dwa wyjazdy do Muzeum Wsi Lubelskiej na imprezy kultywujące dawane tradycje i zwyczaje podlubelskich wsi. Finałem warsztatów będzie widowisko przedstawiające obrzędy dożynkowe, podczas Milejowskiego Koncentratu Smaków – Dożynek Gminnych w dniu 8 września 2019 roku. Kwota dofinansowania zadania ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019 to 24.000,00 zł.

sns stopka 

Karty czasu


ksiegi

Galeria Świetlik


BIP I DC


Pobierz Diagnozę

Wita-Mina D

witaminad logo

Polub nas na facebooku

Archiwum

Sprawdź ogromną bazę archiwalnych artykułów.