Relacje z wydarzeń

X Wojewódzki Konkurs Zespołów Tanecznych

X Wojewódzki Konkurs Zespołów TanecznychZ przyjemnością informujemy, że nasze ekipy taneczne dzisiaj ponownie pokazały, że może być jeszcze lepiej! Na X WOJEWÓDZKIM KONKURSIE ZESPOŁÓW TANECZNYCH o Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego wywalczyliśmy aż trzy pierwsze miejsca w trzech kategoriach wiekowych! W kategorii...


Wakacyjne miesiące w GOK upłynęły przy dźwiękach nut przywołujących w pamięci starszych osób lata dzieciństwa, dzieciom zaś przybliżyły tradycje i zwyczaje lokalnej kultury dzięki realizacji zadania pn. Wakacyjna Akademia Folkloru. Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie zastał beneficjentem programu EtnoPolska 2019 realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, do którego wpłynęło aż 715 wniosków z czego 251 otrzymało dofinansowanie w tym nasza instytucja.

W ramach programu EtnoPolska 2019 przez ponad dwa miesiące realizowaliśmy cykl działań interdyscyplinarnych będących elementami zadania pn. Wakacyjna Akademia Folkloru.

Mieliśmy pewne obawy czy znajdziemy uczestników naszych warsztatów w wakacje, i ku naszemu zaskoczeniu okazało się że jest całkiem spora grupa chętnych i zdyscyplinowanych dzieci aby wziąć udział w nowej wakacyjnej przygodzie.

Nasze działania rozpoczęliśmy podczas Nocy Świętojańskiej realizując Konkurs na piosenkę i przyśpiewkę ludową skierowany do dzieci i młodzieży i tym samym ruszyliśmy z promocją zadania zapraszając wszystkich chętnych do udziału w Wakacyjnej Akademii Folkloru.

Odbyło się 12 intensywnych spotkań warsztatowych podczas których dzieci i młodzież poprzez taniec i zabawę poznawały tradycje i zwyczaje żniwowania oraz dożynek. Były to bloki warsztatowe łączące zajęcia wokalne, tańca ludowego i teatru obrzędowego, w których uczestniczyło 38 młodych ludzi chcących poznawać rodzimą kulturę ludową. Odbyły się również szkolenia dla instruktorów GOK, którzy będą mogli kontynuować pracę z nowo powstałą grupą.

Odbyły się 2 wycieczki do Muzeum Wsi Lubelskiej, które pobudziły do refleksji i zadumy. Obecność dzieci w skansenie podczas organizowanych wydarzeń Żniwowania oraz Święta Lnu uświadomiła im istnienie zwyczajów dawnej polskiej wsi, niektórym zupełnie nieznane lub zapomniane, uzmysłowiła sposób życia w harmonii z naturą, który przemija bezpowrotnie. Dodatkową niespodzianką dla dzieci była sesja fotograficzna w ludowych strojach w scenerii muzeum.

Kolejnym elementem będącym podsumowaniem intensywnych warsztatów było widowisko Dożynki Milejowskie, zrealizowane podczas imprezy plenerowej Milejowski Koncentrat Smaków – Dożynki Gminne 2019, wystawione dla szerokiego grona odbiorców. Udało się również dodatkowo gościć z widowiskiem podczas Dożynek Powiatu Łęczyńskiego w ramach prezentacji artystycznej Gminy Milejów.

27 września odbyło się uroczyste podsumowanie całego zadania, podczas którego odbył się wernisaż wystawy fotograficznej dokumentującej przebieg zadania. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy ukończenia Wakacyjnej Akademii Folkloru a całość zakończył słodki poczęstunek.

Dziękujemy za wasz liczny udział w Wakacyjnej Akademii Folkloru. Dziękujemy serdecznie rodzicom za wsparcie i motywowanie dzieci do działań na rzecz własnego rozwoju oraz lokalnej kultury.

Do realizacji zadania dołączyły również dorosłe zespoły wokalne GOK, podczas warsztatów dzieliły się swoim doświadczeniem i były elementem integracji międzypokoleniowej. Dzięki udziałowi w zadaniu widowisko było pełne, naturalne i mogło prawdziwie odzwierciedlić obrzęd żniwowania i dożynek. Dziękujemy serdecznie członkom zespołów oraz ich opiekunom za dopełnienie warstwy muzycznej trzydziestoma dojrzałymi głosami oraz grę aktorską.

Głównym celem zadania było założenie Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego, który będzie działał pod skrzydłami GOK oraz kultywował lokalne tradycje i zwyczaje ludowe. Planujemy kontynuację zajęć, które rozpoczną się od 10 października w dwóch grupach wiekowych i wpiszą w ramowy program zajęć edukacji kulturalnej GOK.


Przebieg projektu, zdjęcia z sesji i z podsumowania dostępne na naszej stronie pod następującymi linkami:

Galeria: Przebieg projektu
Galeria: Sesja zdjęciowa na potrzeby wystawy
Galeria: Podsumowanie projektu i otwarcie wystawy
sns stopka


Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie w miesiącach wakacyjnych będzie realizował zadanie pn. Wakacyjna Akademia Folkloru w Milejowie dofinansowane z Narodowego Centrum Kultury     w ramach programu EtnoPolska 2019.

Celem zadania jest utworzenie w Gminnym Ośrodku Kultury w Milejowie dziecięcego zespołu folklorystycznego. W miesiącach lipcu i sierpniu zostanie przeprowadzony cykl warsztatów tańca ludowego, teatru obrzędowego oraz śpiewu ludowego, w ramach Wakacyjnej Akademii Folkloru w Milejowie dla grupy dzieci i młodzieży. Nabór do grupy został przeprowadzony podczas Konkursu na Piosenkę i Przyśpiewkę Ludową organizowanego przez GOK, w ramach imprezy Noc Świętojańska w dniu 29 czerwca 2019 r. Elementem wzmacniającym wartości edukacyjne zadania będą dwa wyjazdy do Muzeum Wsi Lubelskiej na imprezy kultywujące dawane tradycje i zwyczaje podlubelskich wsi. Finałem warsztatów będzie widowisko przedstawiające obrzędy dożynkowe, podczas Milejowskiego Koncentratu Smaków – Dożynek Gminnych w dniu 8 września 2019 roku. Kwota dofinansowania zadania ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019 to 24.000,00 zł.

sns stopka sns stopka

Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie znalazł się w gronie beneficjentów programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019. Do tegorocznej edycji programu przystąpiły 83 instytucje kultury z całej Polski z których 50 otrzymało dofinansowanie.

Program jest realizowany pod nazwą: ”TWOJE MARZENIA SĄ DO SPEŁNIENIA”. 

W pierwszym etapie w miesiącu czerwcu zostały przeprowadzone badania i diagnoza ważnych dla miejscowości problemów związanych z uczestnictwem w kulturze.

1 lipca został ogłoszony konkurs na inicjatywę kulturalną skierowany do mieszkańców Gminy Milejów, najciekawsze  inicjatywy otrzymają dofinansowanie w kwocie do 22.000,00 zł na realizację ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2019. Kwota dofinansowania I etapu zadania wynosi 7.500,00 zł.
 


Młodzi Lubią Kulturę – 2017

sns stopka

SKAZANI NA SUKCES to nazwa projektu dająca możliwość prezentacji swoich pasji, zainteresowań i talentów dzieciom ze wszystkich szkół Gminy Milejów, przedszkola i jego oddziałów. Przegląd talentów będzie miał formę konkursu pozwalającego na wyłonienie uzdolnionych dzieci i motywowanie do dalszego rozwoju. Otrzymany grant na przeprowadzenie działania to kwota 5000 zł, w tym zakup nagród dla najzdolniejszych uczestników.

Beneficjentem i koordynatorem projektu jest Mariola – Pacholska-Roczon, instruktor kulturalno-oświatowy GOK.

Nowość!

Galeria Świetlik

BIP GOK

Pobierz Diagnozę

Wita-Mina D

witaminad logo

Polub nas na facebooku

Archiwum

Sprawdź ogromną bazę archiwalnych artykułów.