cykle kultury stopka
Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie został beneficjentem programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2017. W ramach programu złożono 1187 wniosków. Wyłoniono 209 beneficjentów, którym przyznano dofinansowanie na realizację projektów. Łączna kwota dofinansowania w programie Kultura - Interwencje 2017 wynosi 10 milionów złotych. Działania Gminnego Ośrodka Kultury pod nazwą Cykle natury kluczem do kultury zostały dofinansowane kwotą 14.000zł.

Ogólna koncepcja projektu opiera się na zintegrowaniu naturalnego cyklu nadwieprzańskiej przyrody z wydarzeniami kulturalnymi (warsztaty imprezy), które tym cyklom są podporządkowane.

Nadrzędnym celem projektu jest zintegrowanie całej lokalnej społeczności ( dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy) do aktywnego uczestnictwa w warsztatach, florystycznych, zielarskich, rzeźby przestrzennej (land art), wikliniarskich. Poprzez obcowanie z przyrodą Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego wszyscy uczestnicy warsztatów poznają wartości przyrodnicze regionu – roślinność torfowiskową, szuwarową i bogate zasoby łąk i terenów nadrzecznych.

Wszystkie warsztaty poprzedzane będą ścieżkami edukacyjnymi podporządkowanymi kolejno, kwiatom, ziołom, wierzbie i organicznym zasobom NPK. Podczas warsztatów wykonane zostaną wianki, kompozycje florystyczne, zielniki, potrawy, rzeźby i gobeliny przestrzenne, sensoryczne ścieżki organiczne, formy land art, i elementy małej architektury wykonane z nadwieprzańskiej wikliny.

Każdy cykl warsztatów będzie uwieńczony wydarzeniem kulturalno-artystycznym integrującym wszystkich mieszkańców gminy i okolic. Będzie to kolejno Noc Świętojańska, Nadwieprzański Piknik Zielarski oraz dożynki.

Wykonane przez uczestników prace będą służyły całej społeczności (zielniki- narzędzie edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów przyległych szkół, wszystkie formy architektury zewnętrznej – mieszkańcom, głównie dzieciom , jako miejsce zabawy i źródło bodźców sensorycznych.

Zależy nam aby poprzez projekt mieszkańcy poczuli się częścią natury, która jest integralną częścią historii, kultury i ich rodzimych korzeni.

Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich wymienionych wydarzeniach.

cykle kultury stopka