Wtorek godz. 18.00 - 20.00

Zespół Śpiewaczy Jaszczowianki powstał w 1989 roku najpierw jako koło gospodyń wykonujące wieniec dożynkowy. Co roku Panie występowały na dożynkach gminnych i powiatowych. Przy wieńcach śpiewane były pieśni dożynkowe, które zainteresowały je tak bardzo, że zaczęły gromadzić popularne melodie ludowe, a później pisały własne teksty do tychże melodii.

Od 2001 roku zaczęły współpracować z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Milejowie. Śpiewają dużo i wszędzie tam, gdzie mogą zaprezentować swoją twórczość. Zespół występował w Końskowoli, Rokitnie, Skansenie Wsi Lubelskiej, na kiermaszach folklorystycznych, na babskich niedzielach w Łęcznej, w Łańcuchowie, Cycowie. Od kilku lat zespół bierze udział w eliminacjach do Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Praca w zespole daje im dużo satysfakcji. Krzewienie kultury ludowej, przypominanie ludziom, a szczególnie młodzieży, gdzie są nasze korzenie, kim jesteśmy – to cel Jaszczowianek i wynik ich wieloletniej pracy. To kobiety z pasją i misją życiową. Każdą wolną chwilę poświęcają na działania zmierzające do rozwoju folkloru w szeroko pojętym zakresie. Wszystko co robią – śpiewanie, gotowanie, pieczenie czy też wyplatanie wieńców dożynkowych – robią z niesamowitym oddaniem i zaangażowaniem. Nie przeszkadza im ani zła pogoda, ani złe samopoczucie – jeśli trzeba jechać, zaprezentować gminę, sołectwo, czy też opowiedzieć o tradycjach ludowych w szkole – one zawsze są gotowe i przygotowane na 6.