30 kwietnia 2017r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Milejowie odbył się finałowy koncert, podsumowujący projekt „Polak Mały”. Uroczystość rozpoczęliśmy piosenką pod tym samym tytułem co nasz projekt, którą wykonał dla nas zespół „WITA-MINA D” oraz grupa wokalna „MIĘTUSKI” . Po piosence widzowie mogli obejrzeć króciutki filmik, który pokazywał jak szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Co to jest patriotyzm? Potem nastąpiła krótka przerwa techniczna, po której w sali rozbrzmiewała skoczna muzyka i wesołe rytmy. A do tego, do GOK przyszły prawdziwe Milejowskie Poetki! Były to panie: Marianna Tomczak i Maria Pietraś. Czytały wszystkim zebranym swoje wiersze, a potem przez chłopców zostały obdarowane kwiatami. Moi koledzy również czytali swoje wiersze. Były super! Następnie wysłuchaliśmy piosenki pt.: „Orkiestra Dęta” w wykonaniu zespołu wokalnego „MIĘTUSKI”. I tu niespodzianka: przyszła do nas prawdziwa orkiestra dęta! Muzycy wykonali dla nas kilka marszowych szlagierów, za co otrzymali gromkie brawa. Po tym występie zjawiły się dwie grupy taneczne pana Roberta Jamińskiego: „FUNKY FAME” oraz „SQUEEZE”. Ich występy były bardzo dynamiczne. Kolejni wykonawcy to pani Iza Bednarska i jej „JASZCZOWSKIE NUTKI”, z którymi trochę pośpiewaliśmy. Następnie  obejrzeliśmy „Obrazek Muzyczny” który stworzyliśmy razem z muzykami MILEJOWSKIEJ KAPELI LUDOWEJ. To oczywiście nie był taki prawdziwy obrazek ale i tak było wspaniale. Niestety, coraz bardziej zbliżaliśmy się do końca uroczystości, a ostatnim jej utworem była piosenka pt.: „Dzień dobry biały ptaku”, którą wykonała grupa wokalna „DZIECIAKI – ŚPIEWAKI”. Na samiutkim końcu miałam zaszczyt (byłam prowadzącą!) wygłosić podziękowania. Skorzystałam z tej okazji, napisałam i odczytałam podziękowania dla pani Iwony Wit, która przygotowała swoje grupy, wokalną  i taneczną, oraz stworzyła cały ten projekt. Następnie na holu można było obejrzeć wystawę i zjeść coś słodkiego. Tak to odbyła się ta wspaniała uroczystość.
Zuzanna Filipek