Relacje z wydarzeń

X Wojewódzki Konkurs Zespołów Tanecznych

X Wojewódzki Konkurs Zespołów TanecznychZ przyjemnością informujemy, że nasze ekipy taneczne dzisiaj ponownie pokazały, że może być jeszcze lepiej! Na X WOJEWÓDZKIM KONKURSIE ZESPOŁÓW TANECZNYCH o Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego wywalczyliśmy aż trzy pierwsze miejsca w trzech kategoriach wiekowych! W kategorii...

Zuzanna Meresta najlepsza na Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym! Z dumą i ogromną radością informujemy, że Zuzanna Meresta, uczestniczka zajęć „Pracownia Rysunku i Malarstwa” organizowanych przez GOK, otrzymała I miejsce w swojej kategorii wiekowej, w Ogólnopolskim Konkursie Rysunku Węglem – Łęczna 2018 o tematyce „Kosmos”. Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Gratulujemy Ci Zuziu wrażliwości i dojrzałości artystycznej oraz pięknego wykorzystania trudnej techniki jaką jest rysunek węglem.

1

W dniach 17 i 18 września w Galerii ŚWIETLIK Gminnego Ośrodka Kultury w Milejowie, odbył się wernisaż wystawy pn. Wielcy Polacy Niepodległości Pana Jerzego Omelczuka. Artysta wyjątkowy, malujący od najmłodszych lat pędzlem trzymanym w ustach. Mimo choroby, trudności związanej z pokonywaniem barier codzienności, emanuje niezwykle pozytywną postawą wobec życia, zaraża optymizmem i uśmiechem. Pan Jerzy od 1982 roku należy do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami, za swoje zasługi w 2001 r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał odznaczenie "Zasłużony działacz kultury".Cykl 32 portretów po raz pierwszy prezentowany jest w Milejowskiej galerii Świetlik. To osobisty kanon artysty, postacie, które są ważne dla Pana Jerzego ze względu na osiągnięcia i zasługi dla naszego kraju, zasłużeni, którym los drugiego człowieka, potrzebujących nie jest obojętny. Są tam między innymi poeci, pisarze, politycy, lekarze oraz działacze społeczni. Wernisaż odbywał się w atmosferze wzruszeń i wielu emocji, gdyż połączony był z pokazem, podczas którego artysta na żywo malował obraz techniką oleją, dla każdej z siedmiu grup jakie odwiedziły GOK w przeciągu tych dwóch intensywnych dni. Każda grupa uczestnicząca w pokazie otrzymała od artysty w darze dany obraz.

Galerię odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej im Stanisława Konarskiego oraz Zespołu Szkół nr 2 im Simona Boliwara w Milejowie, jak również grupa podopiecznych PSOUU Koło w Milejowie. Pan Jerzy odwiedza szkoły i instytucje kultury w całej Polsce, by upowszechniać swoją działalność, by swoją postawą pokazywać, że jeżeli bardzo czegoś pragniemy to mimo barier i trudności możemy to osiągnąć. Sam mówi o sobie że maluje głową a nie ustami, stara się poprzez swoją aktywność pomagać innym potrzebującym, głównie dzieciom jak też zwierzętom, psom oraz koniom, które są jego miłością. Po dwóch dniach spędzonych z dziećmi i młodzieżą z Milejowa, odwiedził też Szkołę Podstawową w Łańcuchowie, tamtejsza młodzież jak i grono pedagogiczne, była pod wrażeniem jego umiejętności, wytrwałości i poważnego stosunku do malarstwa. Aby dowiedzieć się więcej o artyście i jego pracy oraz założeniach stowarzyszenia zachęcamy do odwiedzenia strony VDMFK.com

Dzieci i młodzież uczestnicząca w zajęciach plastycznych prowadzonych w GOK w Milejowie po raz drugi wzięła udział w konkursie na Plakat oraz Lalkę 50 Ogólnopolskich Spotkań Lalkarzy w Puławach i Lublinie.

Już po raz drugi udział grup plastycznych okazał się bardzo owocny. Spośród kilkudziesięciu przesłanych prac w obu kategoriach aż 6 osób otrzymało nagrody i wyróżnienie. Za PLAKAT w kategorii klas IV-VII, 1 miejsce zdobyła Katarzyna Dziurka, a 3 miejsce otrzymała Zuzanna Meresta, w kategorii młodzież szkół średnich, 3 miejsce zajęła Michalina Danielak, a Aleksandra Pietrzak, laureatka zeszłorocznego konkursu 2 miejsce. Za LALKĘ natomiast 1 miejsce zdobyła Aleksandra Szybiak (kat. klas IV-VII), a Marcin Gański (kat. młodzież szkół średnich) otrzymał wyróżnienie.

9 maja w Puławskim Ośrodku Kultury odbyło się rozdanie nagród oraz pokonkursowa wystawa. Natomiast 16 maja odbędzie się otwarcie wystawy pokonkursowej na najlepszą Lalkę i Plakat Spotkań podczas Jubileuszowych Ogólnopolskich 50 Spotkań Lalkarzy, które w tym roku odbędą się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom.Z uśmiechem na twarzy informujemy, że Klaudia Mucha wywalczyła wyróżnienie w XXII Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. Łęczyńskie Tradycje Bożonarodzeniowe". Klaudia została wyróżniona w kategorii klas IV - VI szkół podstawowych a wernisaż wystawy odbył się w Centrum Kultury w Łęcznej.  


Nasze ostatnie wystawy w Galeri ŚwietlikW Galerii GOK prezentowaliśmy wystawę pokonkursową „tradycje Wielkiej Nocy” prac plastycznych oraz ozdób wielkanocnych wykonanych przez dzieci, młodzież i dorosłych mieszkańców gminy. Po raz pierwszy można było podziwiać pająki ze słomy i bibuły będące niegdyś ozdobą domu na wyjątkowe okazje i święta. Następnie gościliśmy wystawę znanego nam już artysty Pana Walentego Bąbelewskiego z cyklem prac Przydrożne Radary Wiary, która przedstawiała kapliczki przy drogach z postaciami Świętych oraz przesłaniami „ku przestrodze”. Z okazji 10-lecia Forum Kobiet Gminy Milejów odbyła się wystawa członkiń stowarzyszenia. Można było obejrzeć pełen wachlarz prac malarskich, haftu i wielu innych technik oraz możliwości twórczych i rękodzielniczych Pań mieszkających w Gminie Milejów. Obecnie zapraszamy na wystawę prac uczniów klasy III Szkoły Podstawowej w Milejowie, która prezentuje Autoportret Kubistyczny – spojrzenie na siebie poprzez pryzmat malarstwa kubistycznego i dużego dystansu do siebie samego. Kolorowe portrety dzieci można oglądać do końca wakacji.
D.K.

"Cykle natury kluczem do kultury" - Projekt wystartował! Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie został beneficjentem programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2017. W ramach programu złożono 1187 wniosków. Wyłoniono 209 beneficjentów, którym przyznano dofinansowanie na realizację projektów. Łączna kwota dofinansowania w programie Kultura - Interwencje 2017 wynosi 10 milionów   złotych. Działania Gminnego Ośrodka Kultury pod nazwą Cykle natury kluczem do kultury zostały dofinansowane kwotą 14.000zł. 

Ogólna koncepcja projektu opiera się na zintegrowaniu naturalnego cyklu nadwieprzańskiej przyrody z wydarzeniami kulturalnymi (warsztaty imprezy), które tym cyklom są podporządkowane. Nadrzędnym celem projektu jest zintegrowanie całej lokalnej  społeczności (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy) do aktywnego uczestnictwa w warsztatach florystycznych, zielarskich, sztuki ziemi (land art), wikliniarskich. Poprzez obcowanie z przyrodą Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego wszyscy uczestnicy warsztatów poznają wartości przyrodnicze regionu – roślinność torfowiskową, szuwarową i bogate zasoby łąk i terenów nadrzecznych.

Wszystkie warsztaty poprzedzane będą ścieżkami edukacyjnymi   podporządkowanymi kolejno, kwiatom, ziołom, wierzbie i organicznym zasobom NPK. Podczas warsztatów wykonane zostaną wianki, kompozycje florystyczne, zielniki, potrawy, rzeźby i gobeliny przestrzenne, sensoryczne ścieżki organiczne, formy land art, i elementy małej architektury wykonane z nadwieprzańskiej wikliny.

Każdy cykl warsztatów będzie uwieńczony wydarzeniem kulturalno-artystycznym integrującym wszystkich mieszkańców gminy i okolic. Będzie to kolejno, Noc Świętojańska, Nadwieprzański Piknik Zielarski oraz dożynki.

Wykonane przez uczestników prace będą służyły całej społeczności (zielniki- narzędzie edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów przyległych szkół, wszystkie formy architektury zewnętrznej – mieszkańcom, głównie dzieciom , jako miejsce zabawy i źródło bodźców sensorycznych). Zależy nam aby poprzez projekt mieszkańcy poczuli się częścią natury, która jest integralną częścią historii, kultury i ich rodzimych korzeni.

Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich wymienionych wydarzeniach.
D.K.

Zajęcia / Wydarzenia

Obecnie trwające zajęcia:
Brak zajęć obecnie
GRAFIK 2018/2019
Pon.
Wt.
Śr.
Czw.
Pt.
So.
maj 2019
PnWtŚrCzPtSoN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Galeria Świetlik

Kulturalne Wtorki

kulturalne wtorki 2018 7

Warsztaty projektowe

BANEREK kopia

Wita-Mina D

witaminad logo

Polub nas na facebooku

Archiwum

Sprawdź ogromną bazę archiwalnych artykułów.