Liderki Lokalnej Tradycji to inicjatywa Gminnego Ośrodka Kultury w Milejowie, dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura Interwencje 2021”, skierowana do aktywnych kobiet Gminy Milejów działających społecznie dla mieszkańców.
Pomysł na wspólne działania zrodził się z potrzeby integracji lokalnej instytucji kultury z licznie powstającymi Kołami Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeniami i grupami nieformalnymi, działającymi lokalnie dla społeczności. Dzięki ich społecznej działalności odradza się życie towarzyskie, zacieśniają więzi sąsiedzkie, kształtuje się pozytywny obraz wsi, której walory promowane są na terenie gminy i poza jej granicami. Grupy te stanowią pomost pomiędzy gminną miejscowością Milejów a poszczególnymi sołectwami, otwierają się na współpracę i integrację lokalnej społeczności z lokalnymi instytucjami. Chcąc wykorzystać potencjał społeczny w ramach zadania Liderki Lokalnej Tradycji wspólnie zrealizowaliśmy szkolenia i warsztaty będące początkiem nowej współpracy, wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji w oparciu o lokalne obyczaje i tradycję.
2. Elementy zadania
W ramach zadania odbyły się:
- szkolenia: liderskie , sieciujące i integracyjne
- warsztaty teoretyczne i praktyczne: diagnozy potrzeb lokalnych i umiejętności społecznych, kompetencji cyfrowych wspierających identyfikację wizualną grupy
- warsztaty kulinarne i rękodzielnicze: wikliniarskie, ceramiczne i zdobienia na tkaninie.
- realizacja wspólnych przedsięwzięć tj.
- blog sieciujący lokalne grupy,
- podkasty opowiadające o powstaniu, działaniach i problemach wybranych grup,
- Konwent Kobiet Gminy Milejów podsumowujący przebieg zadania,
- wystawa fotograficzna dokumentująca przebieg zadania oraz wystawa prac powstałych podczas warsztatów
- pamiątkowa fotoksiążka dla uczestników zadania
Szereg działań zaplanowanych od czerwca do października mial na celu integrację lokalnych liderek, wzmocnienie ich kompetencji społecznych, liderskich i cyfrowych oraz zachęcić Panie do czerpania inspiracji z zasobów jakie kryje miejscowość, w której żyją i działają. Zarówno przyrodnicze (naturalnie występująca wiklina, uprawy owoców i warzyw) jak i historyczne zasoby (zabytki, tradycje) nie tylko stanowiły kopalnię pomysłów do tworzenia własnych unikatowych rękodzieł ale też przyczyniły się do budowania własnej marki i identyfikacji wizualnej wyróżniającej spośród innych grup i kół. Poprzez twórcze nawiązanie do atutów i nieodłącznych elementów kojarzonych z poszczególnymi miejscowościami, wytworzone podczas warsztatów prace stanowić będą doskonałą promocję zarówno wsi jak i całej Gminy Milejów.
Szkolenia i warsztaty teoretyczno - praktyczne
Realizację zadania rozpoczęły szkolenia liderskie z trenerką, edukatorską i animatorką lokalną Klaudią Waryszak-Lubaś - Zrównoważony Rozwój. Uczestniczki badały potrzeby lokalne, wzmacniały kompetencje społeczne oraz cyfrowe, a efektem pracy na tych ostatnich pod kierunkiem animatorki i terapeuty zajęciowego Moniki Wójcik było stworzenie własnych logotypów, które w kolejnych miesiącach Panie przetwarzały na warsztatach rękodzielniczych. Logotypy projektowano w oparciu o zasoby historyczno - przyrodnicze swoich miejscowości, aby wyróżnić je spośród pozostałych i wydobyć atuty wsi. Szkolenia i warsztaty stanowiły platformę wymiany doświadczeń i dyskusji dotyczących działań społecznych na rzecz lokalnej społeczności.
Warsztaty wikliniarskie
W pięknych okolicznościach przyrody, w Ośrodku Rekreacyjnym nad rzeką Wieprz aktywne Panie z Gminy Milejów poznawały techniki wikliniarskie czerpiąc wprost z nabrzeża rzeki naturalny materiał jakim jest wierzba. Jednym z celów zadania było umiejętne czerpanie inspiracji do działań z naszych rodzimych zasobów, w tym wypadku przyrodniczych. Warsztaty poprowadziła Karolina Karpińska z Fundacji Warsztat, pedagog i mistrz wikliniarstwa.
Warsztaty zdobienia na tkaninie
Podczas warsztatów zdobienia na tkaninie pod okiem instruktorki Moniki Wójcik powstały prace z motywami charakteryzującymi każdą z grup, z wykorzystaniem zaprojektowanych logotypów z motywami zaczerpniętymi z obserwacji otoczenia, zasobów przyrodniczych i historycznych, identyfikujących malownicze i bogate w tradycje miejscowości. Dzięki gościnności Koła Gospodyń Wiejskich Łańcuchów warsztaty odbywały się w bogatym historyczne Łańcuchowie.
Warsztaty kulinarne
Smaki tradycji przetwórstwa owocowo-warzywnego łączyły się z wypiekami na słodko i słono w niecodziennych kompozycjach. Znane produkty w nieznanych połączeniach stanowiły pyszną inspirację do działań na rzecz lokalnych społeczności. Warsztaty poprowadziła mistrz kuchni ze Słowiańskiego Grodu w Wólce Bieleckiej, Renata Lewak w siedzibie gościnnego KGW „Lawendowe Pole” w Domu Spotkań Twórczych w Popławach.
Warsztaty ceramiczne
Liderki Lokalnych Tradycji wzięły na warsztat glinę, naturalny materiał wykorzystywany w Gminie Milejów od jej początków. Niejednokrotnie prowadzone na terenie gminy prace archeologiczne udowodniły istnienie grodzisk z czasów wczesnego średniowiecza w postaci odnalezionych elementów naczyń glinianych. Współcześnie ceramika to technika unikatowa w rękodzielnictwie , nie tylko użytkowa ale też dekoracyjna, doskonała do warsztatowych działań twórczych inspirowanych naturą. Temat wnikliwie przybliżyła uczestniczkom Joanna Kowalska-Wolszczak z pracowni Żywioły Ziemi.
Konwent Kobiet Gminy Milejów
Spotkanie podsumowujące przebieg zadania było okazją do zapoznania się wszystkich uczestników, jak również wypracowania zasad kooperacji na przyszłość. Udział w zadaniu dał podstawy do nawiązania współpracy pomiędzy grupami oraz GOK w Milejowie, pojawiły się pomysły na konkretne działania, a kalendarz wspólnych działań i wydarzeń kulturalnych zapełnił niemal każdy miesiąc.
BLOG - Liderki Lokalnej Tradycji
Jednym z podjętych działań w ramach zadania Liderki Lokalnej Tradycji było założenie bloga sieciującego KGW i inne grupy z terenu Gminy Milejów biorące udział w zadaniu oraz nagranie podkastów z wybranymi przedstawicielkami i członkiniami grup działających lokalnie dla swoich społeczności. Kształt i treści bloga opracowały uczestniczki projektu pod okiem trenerki, animatorki i terapeuty zajęciowego Moniki Wójcik. Celem założenia bloga było stworzenie platformy wymiany doświadczeń i integracji pomiędzy KGW i pozostałymi grupami działającymi na rzecz społeczności. Mamy nadzieję, że powiększająca się liczba KGW w Gminie Milejów będzie okazją dla pozostałych grup do dołączenia się i współtworzenia sieci organizacji, sprzyjającej integracji i nadrzędnemu celowi jakim jest służenie dobru wspólnemu.
Zapraszamy do odwiedzin bloga Liderki Lokalnej Tradycji
BLOG - LIDERKI LOKALNEJ TRADYCJI
Oraz wysłuchania pierwszego z sześciu odcinków podkastów, opowiadających o działalności społecznej uczestniczek projektu z ich punktu widzenia i z perspektywy miejscowości, w której na co dzień funkcjonują.
Rozmowa z przewodniczącą zarządu Forum Kobiet Gminy Milejów panią Mariolą Dziurką