Relacje z wydarzeń

X Wojewódzki Konkurs Zespołów Tanecznych

X Wojewódzki Konkurs Zespołów TanecznychZ przyjemnością informujemy, że nasze ekipy taneczne dzisiaj ponownie pokazały, że może być jeszcze lepiej! Na X WOJEWÓDZKIM KONKURSIE ZESPOŁÓW TANECZNYCH o Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego wywalczyliśmy aż trzy pierwsze miejsca w trzech kategoriach wiekowych! W kategorii...

Kochani! Sprawdzajcie czego udało nam się dokonać poprzez realizację fantastycznego zadania pt. „Nasza kultura - nasze dziedzictwo” – To mnóstwo fantastycznie spędzonych chwil w duchu wzajemności, pracy wielopokoleniowej oraz obcowania z folklorem Lubelszczyzny!

 Ubrani w tradycje - Podsumowanie zadania

W miesiącach marzec - październik Gminny Ośrodek Kultury realizował zadanie Ubrani w tradycje, dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.

Zadanie polegało na uszyciu strojów ludowych krzczonowskich typowych dla Lubelszczyzny, dla Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego Mały Milejów oraz zespołu Jaszczowianki.

Powstał również faceboard promujący realizację zadania - monidło z otworem na twarz, przy którym można zrobić sobie zdjęcie w stroju krzczonowskim pełniącym obecnie funkcje reprezentacyjne w regionie lubelskim.

Realizacja zadania przyczyni się do wzmocnienia poczucia tożsamości lokalnej podczas istotnych świąt i uroczystości, zarówno uczestników zadania jak też społeczności lokalnej, wpłynie na poszerzenie oferty kulturalnej z zakresu edukacji regionalnej i upowszechniania wiedzy na temat tradycyjnych wartości obecnych w kulturze ludowej, poprzez identyfikację wizualną.

Kolejny w tym roku program, którego Gminny Ośrodek Kultury został beneficjentem to Kultura Interwencje 2020, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury. W ramach programu GOK zrealizuje zadanie pn. Nasza kultura – nasze dziedzictwo. Będzie ono polegało na realizacji wakacyjnych warsztatów folklorystycznych, które zakończą się widowiskiem Wigilii św. Andrzeja – Jędrzejki. Do udziału w warsztatach zaprosimy Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Mały Milejów  (I i II grupę) oraz chętne dzieci, młodzież i dorosłych, dostosowując liczbę osób do obowiązującego reżimu sanitarnego. Powstałe widowisko zostanie zarejestrowane na cyfrowym nośniku z przeznaczeniem do celów edukacyjnych jak też zostanie udostępnione online dla szerokiej publiczności. Jeśli warunki pozwolą widowisko zostanie zaprezentowane również stacjonarnie publiczności w Sali widowiskowej naszego ośrodka. Powstanie również wystawa fotograficzna dokumentująca przebieg elementów zadania.

Ubrani w tradycje

 

Mimo iż rok 2020 przyniósł nieoczekiwane zagrożenie i wiele zmian, do których musimy się przystosować,  w Gminnym Ośrodku Kultury podejmujemy liczne działania, w których staramy się o dodatkowe środki na rozwój lokalnej kultury. Miło nam poinformować Państwa, że GOK znalazł się w gronie beneficjentów programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2020, w ramach którego będzie realizował zadanie pod nazwą Ubrani w tradycje.

Kwota dofinansowania zadania to 34.000,00 zł. Zadanie będzie polegało na wzmocnieniu kultywowania tradycji i obrzędów ludowych poprzez uszycie brakujących strojów ludowych obowiązujących na terenie Lubelszczyzny dla dziecięcego zespołu folklorystycznego Mały Milejów oraz ludowego zespołu śpiewaczego Jaszczowianki. Łącznie nowe stroje lub elementy strojów otrzyma 27 członków.

Karty czasu


ksiegi

Galeria Świetlik


BIP I DC


Pobierz Diagnozę

Wita-Mina D

witaminad logo

Polub nas na facebooku

Archiwum

Sprawdź ogromną bazę archiwalnych artykułów.