
Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie zaprasza do udziału
w eliminacjach gminnych
III Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną
1§
ORGANIZATORZY I CELE KONKURSU
- Organizatorami konkursu są:
Beata Mazurek – Poseł do Parlamentu Europejskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie
oraz Muzeum Wsi Lubelskiej
- Cele konkursu:
- Upowszechnianie tradycji i folkloru związanego z tematyką Świąt Wielkanocnych.
- Popularyzowanie i poszerzenie wiedzy na temat symboliki i znaczenia pisanki oraz palmy w polskiej obrzędowości ludowej.
- Ocalenie od zapomnienia typowych dla Regionu form twórczości ludowej i powrót do tradycji związanych z okresem wielkanocnym.
- Stworzenie Izby Pisanki Lubelskiej i zapewnienie jej stałego dopływu eksponatów.
- Poszerzenie wiedzy na temat polskich zwyczajów świątecznych oraz tradycyjnych technik wyboru palm i pisanek.
- Aktywizacja mieszkańców województwa lubelskiego w zakresie popularyzacji zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia pisanek i palm wielkanocnych.
- 2
UCZESTNICTWO W KONKURSIE
- Uczestnikiem w konkursie może zostać każdy mieszkaniec gminy Milejów. Do udziału w konkursie szczególnie zapraszamy rękodzielników i twórców ludowych, artystów plastyków, członkinie kół gospodyń wiejskich, a także dzieci i młodzież szkolną.
- Organizator ustala 4 kategorie konkursowe:
I pisanka wielkanocna wykonana techniką TRADYCYJNĄ
II pisanka wielkanocna wykonana techniką WSPÓŁCZESNĄ
III Palma wielkanocna wykonana techniką TRADYCYJNĄ
IV Palma wielkanocna wykonana technika WSPÓŁCZESNĄ
W każdej z w/w/ kategorii konkursowej zostaną wytypowani laureaci w 3 podkategoriach:
Dzieci i młodzież poniżej 15 roku życia.
Młodzież od 15 roku życia i dorośli.
Praca zbiorowa.
- 3
WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSIE
- Pisanki tradycyjne muszą być wykonane zgodnie z technikami tradycyjnymi wraz z dawnymi wzorami charakterystycznymi dla Lubelszczyzny i jej subregionów.
- Pisanki współczesne muszą być zbliżone wielkościowo do naturalnej wielkości jaj (np. kurzych, gęsich, strusich). Materiały i technika jest dowolna.
- Palmy tradycyjne jak i współczesne nie mogą przekraczać wysokości jednego metra.
- Palmy tradycyjne muszą być wykonane wyłącznie z naturalnych surowców.
- Uczestnik nadsyłający lub składający pracę wyraża zgodę na przetwarzanie przez Organizatora jego danych osobowych na potrzeby związane z przeprowadzeniem konkursu.
- Przystępujący do konkursu uczestnik akceptuje w całości niniejszy regulamin konkursu.
- Przystępując do konkursu, uczestnik wyraża zgodę na komunikowanie się z nim drogą elektroniczną lub telefoniczną.
- Laureaci nagrodzonych i wyróżnionych pisanek wyrażają zgodę na bezpłatne przekazanie ich prac jako eksponatów do Izby Pisanki Lubelskiej, w której pisanki zostaną wyeksponowane i udostępnione szerokiej publiczności wraz ze wskazaniem ich twórców.
- Prace nadesłane na konkurs nie będą odsyłane. Możliwy jest wyłącznie odbiór osobisty przez uczestnika lub osobę upoważnioną.
- Laureaci konkursu zobowiązani są do odbioru nagród i dyplomów w siedzibie organizatora w terminie 30 dni od oficjalnego wręczenia nagród. Po tym czasie nagrody przechodzą na własność organizatora. Nagrody nie będą wysyłane. Możliwy jest wyłącznie odbiór osobisty przez Uczestnika lub osobę upoważnioną.
- 4
ZASADY ZGŁASZANIA UCZESTNIKÓW KONKURSU
- Jury powołane przez Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie dokona oceny wszystkich prac konkursowych, przyzna nagrody i wyróżnienia, ponadto wytypuje trzy pisanki wielkanocne i przekaże je do kolejnego etapu III Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną.
- Każda praca zgłoszona do konkursu musi być opatrzona opisem zawierającym:
- Imię i nazwisko
- Kategorię konkursową
- posiadać uzupełniona czytelnie kartę zgłoszeniową (karta w załączniku – pieczątki Urzędu Gminy na kartę zgłoszenia pozyska GOK).
- Praca konkursowa powinna zostać dostarczona w nieprzekraczalnym terminie do 7 marca 2022 r.
- 5
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
- Dostarczone przez GOK prace konkursowe do III etapu wojewódzkiego zostaną ocenione przez Komisje Konkursowe, które dokonają oceny m.in. pod kątem:
- Trafności wykorzystania materiałów,
- Oryginalności wykonywania pracy,
- Estetyki i stylizacji wykonania pracy.
- Komisja Konkursowa dokona wyboru najlepszych prac, wskazując I, II, III miejsce w każdej kategorii konkursowej. Komisja Konkursowa ma prawo przyznać dodatkowe wyróżnienia pozostałym uczestnikom konkursu.
- Każdy uczestnik otrzyma indywidualny dyplom uczestnictwa.
- W kategorii prac zbiorowych bez względu na liczbę osób uczestniczących w wykonaniu palmy lub pisanki przysługuje tylko jedna nagroda i jeden dyplom.
- Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 2 kwietnia 2022 podczas wspólnej imprezy tradycyjno-obrzędowej na terenie muzeum wsi Lubelskiej.
- Wyniki konkursu wraz z relacją z ich ogłoszenia będą ogłoszone w TVP o. Lublin oraz na stronach internetowych organizatorów konkursu, a zwycięskie prace zostaną zaprezentowane na pokonkursowej wystawie, otwartej w dniu rozdania nagród
- Do udziału w imprezie wręczenia nagród zaproszeni są wszyscy laureaci konkursu.
- Decyzja komisji Konkursowej jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.
- Wszystkie prace będą traktowane z największą starannością, jednak organizatorzy nie biorą odpowiedzialności za ich ewentualne uszkodzenie lub zaginiecie w transporcie.